EDU-WALK GIMKO - ścieżka edukacyjna
przy Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Zalasewie

Obszar o utrzymującym się nadmiernym nawilgoceniu, porośnięty przez roślinność przystosowaną do specyficznych warunków związanych z dużym nawilgoceniem. Bagna bardzo często tworzą się w zagłębieniach terenu we wszystkich strefach klimatycznych świata. W bagnach w wyniku procesów utleniania związków organicznych tworzy się torf. Ze względu na stopień uwodnienia, tereny podmokłe dzieli się na:

• trzęsawiska - tereny stale nasycone wodą z „kępową” roślinnością lub „kożuchem” - płem - zarastającym jezioro

• mokradła stałe - woda w nich znajduje się przez cały rok blisko powierzchni gruntu, nie głębiej niż 50 cm

• mokradła okresowe - poziom wody obniża się w suchych porach roku na głębokość większą niż 50 cm (np. zalewane łąki w dolinach rzecznych).

Roślinnośc występująca na obszarach bagiennych:

Wełnianka pochwowa - Eriophorum vaginatum. W Polsce występuje na niżu i w górach, na terenach bagiennych i torfowiskach, tworząc rozległe okazałe kępy. Łodygi są prosto wzniesione, wewnątrz pełne. Osiągają ok. 60 cm wysokości. Kwitnie od marca do maja. Owoc stanowi 2-mm orzeszek. Płatki kwiatów przekształcają się w małe szczecinki, które wydłużają się podczas owocowania, tworząc długie do 2 cm włoski przypominające śnieżnobiały puch.

Wiązówka błotna - Filipendula ulmaria Gatunek rodzimy – bylina, hygrofit bardzo licznie występujący w Polsce. Łodyga sztywna, kanciasta, zielonawo-brunatna, pusta wewnątrz, podłużnie bruzdowana. Liście nieparzysto-pierzaste, pofałdowane, z ząbkowanymi przylistkami. Listki ciemnozielone, od spodu nagie i filcowane. Kwiatostan tworzy nieregularną wiechę. Kwiaty kremowo-białe. Owocem jest spiralnie skręcona niełupka. Kłącze członowane, zdrewniałe z licznymi włóknistymi korzeniami.

Tojeść rozesłana - Lysimachia nummularia Chamefit, bylina o pędach do 0,6 m długości. Płożąca - pędy ścielą się po ziemi i ukorzeniają, tworzy rozległe kobierce. Naturalnie rosnąca na łąkach, nad wodą. Wymaga wilgotnego stanowiska. Liście okrągłe barwy jasnozielonej. Kwiaty wyrastają w kątach liści, są żółte, gwiazdkowate z ciemnoczerwonymi kropkami w środku. Kwitną od czerwca do lipca. Owocem jest torebka pękająca pięcioma podłużnymi klapami.

Krwawnica pospolita - Lythrum salicaria Pospolita bylina o wzniesionym pokroju, dorasta do 1 m wysokości. Pojedyncze łodygi, rzadko rozgałęzione, owłosione. Dolne liście o sercowatym kształcie, górne wąsko-lancetowate, ułożone w okółkach. Kłosowate kwiatostany tworzą 6-cio płatkowe kwiaty barwy karminowo-różowej. Przyciąga motyle i pszczoły- nektarodajna. Kwitnienie: VII – VIII. Bujnie rośnie na glebie wilgotnej.

Mięta nadwodna - Mentha aquatica Wieloletnia roślina, w Polsce często występuje na niżu, w górach rozproszona. Osiąga wysokość do 0,8 m. Łodygi wzniesione, proste. Liście jajowate lub owalne, owłosione i ząbkowane na brzegach. Kwiaty tworzą kuliste, różowe lub liliowe kwiatostany. Ząbki kielicha są lancetowate. Kielich prawie cylindryczny z wyraźnymi 13-toma nerwami. W gardzieli korony znajduje się pierścień włosków. Kwitnie od lipca do września, października. Wydziela silny zapach cytryny, limonki. Wykorzystywany w kosmetyce i kuchni.

Przetacznik bobowniczek - Veronica beccabunga Pospolita bylina na terenie Polski. Posiada podnoszącą się łodygę, dorastającą do 0,6 m długości. Liście długie do 4 cm o jajowatym lub szeroko-owalnym kształcie blaszek liściowych. Osadzone są na krótkich ogonkach. Kwiaty barwy niebieskiej z koroną o średnicy do 8 mm zebrane są w grona, na szypułkach wyrastających z kątów górnych liści. Kwitnie od V - VIII. Roślina nektarodajna, jadalna, bogata w witaminę C, wspomaga trawienie.

Zachylnik błotny - Thelypteris palustris Gatunek paproci związany z siedliskami wilgotnymi. Często występuje w wilgotnych lasach i na torfowiskach. Tworzy kępy do 0,9 m wysokości. Posiada dwa rodzaje liści: liście zarodnionośne, węższe z charakterystycznie podwiniętym brzegiem, który osłania kupki zarodników na dolnej stronie liścia oraz liście płonne podwójnie pierzaste o jasnozielonych, lancetowatych blaszkach. Zarodnikuje od lipca do września.

Niniejsze opracowanie powstało dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu