EDU-WALK GIMKO - ścieżka edukacyjna
przy Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Zalasewie

Siedlisko moreny czołowej oraz suchej łąki  prezentują gatunki rozwijające się na ubogich, najczęściej piaszczystych, przepuszczalnych podłożach. Tego typu zbiorowiska coraz częściej spotyka się również w Wielkopolsce w związku z postępującym procesem stepowienia regionu. Jest to nierozerwalnie związane z deficytem wody.  Gatunki rozwijają się w warunkach skrajnych, nawet w podłożach zupełnie pozbawionych substancji odżywczych, występują charakterystyczne dla Wielkopolski gatunki  oraz sucha łąka z roślinnością synantropijną. Na suchych łąkach spotyka się  gatunki, które towarzyszą człowiekowi – zarówno jego siedzibom, jak i trasom komunikacyjnym:

Zawciąg nadmorski, inaczej zawciąg pospolity (Armeria maritima). Zimozielona mrozoodporna bylina tworząca gęstą rozetę równowąskich liści, nagich lub lekko owłosionych, o długości do 10 cm i około 2 mm szerokości, wyrastających z prostego kłącza. Okrągłe kwiatostany, do 2,5 cm średnicy, wznoszą się na sztywnych obłych łodygach i początkowo okryte są błoniastą pochwą Drobne kwiaty składają się z ząbkowanego kielicha i okrągławych, zwykle różowych płatków.

Wilczomlecz sosnka - Euphorbia cyparissias f. rubrifolia. Pospolity gatunek, osiągający wysokość do 30 cm. Wszystkie jego organy wypełnione są sokiem mlecznym. Łodyga jest gęsto ulistniona w górnej części. Liście równowąskie, siedzące, odstające, barwy brunatnej. Kwiaty żółtozielone zebrane w podwójnie złożoną wierzchotkę. Na brzegach kwiatostanu występują żółte miodniki. Kwitnie w okresie od VI – VIII.

Rozchodnik ostry- Sedum acre ‘Yellow Queen’ Gatunek jest rodzimym rozchodnikiem, powszechnie spotykanym w miejscach słonecznych, na glebach piaszczystych. Tworzy niską, gęstą, zimozieloną darń do 6 cm wysokości. Liście długości 3-6 mm, grube, eliptyczne, tępe, ustawione są dość gęsto na nie kwitnących pędach. Odmiana "Yellow Queen" charakteryzuje się żółtym, jaskrawym zabarwieniem liści. Kwiaty rozwijają się w miesiącu czerwcu oraz lipcu i wyrastają na krótkich szypułkach lub są prawie siedzące, zebrane w małe nibybaldachy.

Niniejsze opracowanie powstało dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu