EDU-WALK GIMKO - ścieżka edukacyjna
przy Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Zalasewie

Określane jest jako bezleśna formacja zimozielonych krzewinek, tj. zbiór roślin o charakterze krzewinkowym z panującym wrzoścem pospolitym lub bagiennym. Warunki klimatyczne w Polsce sprzyjają rozwijaniu się wrzosu w prześwietlanych drzewostanach, na zrębach, pod liniami energetycznymi, wzdłuż przecinek i dróg leśnych, a szczególnie na rozległych otwartych terenach poligonów wojskowych.

Wrzos pospolity - Calluna vulgaris. Wrzos zwyczajny, lub wrzos pospolity – jedyny gatunek rośliny wieloletniej z rodzaju wrzos należącego do rodziny wrzosowatych. Obupłciowe, drobne, dzwonkowate, różowoliliowe, czterokrotne, kwiaty zebrane w jednostronnych wielokwiatowych gronach szczytowych. Owocem pękająca torebka.

Chamedafne północna - Chamaedaphne calyculata .Gatunek rodzimy, zagrożony wyginięciem. Zimozielony, karłowy krzew występujący na torfowiskach wysokich i w bagiennych borach. Dorasta do 0,5 m wysokości. Liście lancetowate, ciemnozielone, od spodu szarozielone poryte rdzawymi włoskami. Charakterystyczne białe, beczułkowate kwiaty, zebrane od kilka do kilkunastu w jednostronne grona. Roślina trująca, pod ochroną.

Bażyna czarna - Empetrum nigrum. Roślina umieszczona na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski w grupie gatunków narażonych na wyginięcie, poza głównym obszarem występowania, na izolowanych stanowiskach (kategoria zagrożenia [V]). Od 2014 roku jest objęta w Polsce ochroną częściową.

Wrzosiec darlejski - Erica darleyensis. Szeroko rozpostarta krzewinka kępiastego pokroju. Docelowa wysokość: 0,2-0,5 m. Liście igiełkowate, ustawione pod dużym kątem w stosunku do łodygi, nagie lub owłosione ułożone po kilka w okółku -ciemnozielone, zimozielone. Zakwita czasami już w grudniu, kończąc kwitnienie na początku maja. Różowa barwa kwiatów. Roślina miododajna.

Wrzosiec krwisty - Erica carnea. Krzewinka niska, tworząca kępy. Naturalnymi miejscami występowania są rejony górskie - słoneczne stoki Europy Środkowej i Południowej. Liście igiełkowate, zielone lub żółte. Nagie lub owłosione, ułożone po kilka w okółku. Kwitnie od lutego do maja. Fioletowe kwiaty osadzone są jednostronnie wzdłuż pędu. Jest rośliną miododajną.

Wrzosiec szary - Erica cinerea. Niska krzewinka o pokroju poduszkowatym. Posiada zimozielone, jasno-zielone listki zebrane po kilka, na pędach ułożone w okółkach. Barwa kwiatów w zależności od odmiany. Kwitnie długo, najwcześniej od czerwca do października. Ozdobne jesienne przebarwienia.

Wrzosiec bagienny - Erica tetralix. Na obszarze Polski objęty jest ścisłą ochroną gatunkową. Najczęściej można go spotkać wzdłuż Bałtyku i na zachodzie, na torfowych łąkach. Pokrój poduszkowaty. Dorasta od 0,2-0,5 m. Barwa listków: szare, niebieskawe, srebrzyste. Barwa kwiatów w zależności od odmiany. Roślina kwitnie od lipca do września. Gatunek zagrożony wyginięciem.

Różanecznik katawbijski - Rhododendron catawbiense. Krzew o zwartym pokroju pochodzący z Ameryki Północnej. Osiąga do 3 m wysokości. Liście zimozielone, wyrastają skrętolegle na pędzie. Są one błyszczące, skórzaste, eliptyczne o intensywnie zielonym kolorze od spodu zaś jasne. Kwiaty szeroko-dzwonkowate. Kwitną obficie od maja do czerwca.

Różanecznik żółty - Rhododendron luteum. Gatunek pochodzący z Azji Zachodniej, w Polsce występuje jedynie w Woli Żarczyckiej. Krzew silnie rozgałęziony o liściach sezonowych. Dorasta do 3 m wys. Liście do 12 cm długości, jajowate, obustronnie owłosione. Przebarwiają się jesienią na żółto, pomarańczowo, jaskrawoczerwono. Kwiaty o rurkowato-lejkowatej koronie, barwy intensywnie żółtej, lepkie i mocno pachnące. Gatunek zagrożony wyginięciem.

Żórawina blotna - Vaccinium oxycoccus W Polsce często występuje na terenach torfowisk wysokich i przejściowych oraz w borach bagiennych. Dorasta do 1 m wysokości. Łodygi są odlegle ulistnione, płożące. Liście zimotrwałe, brzegiem podwinięte, od spodu sinawo-białawe. Owoc stanowi kulista jagoda o czerwonej barwie. Jest rośliną jadalną. Jej owoce wykorzystywane są do przetworów i służą do leczenia chorób układu moczowego.

Borówka brusznica - Vaccinium vitis-idaea W Polsce pospolita na niżu i w górach. Dorasta do ok. 25 cm wysokości. Gałązki są delikatnie omszone. Posiada zdrewniałe, silne, podziemne rozłogi. Liście eliptyczne o lekko podwiniętych brzegach. Strona wierzchnia ciemnozielona, od spodu sinozielona z ciemnymi gruczołami. Kwiaty białe zebrane w grona, korona dzwonkowata. Owoc – błyszcząca jagoda, która w miarę dojrzewania czerwienieje. Roślina lecznicza wykorzystywana także w kuchni.

Niniejsze opracowanie powstało dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu